Makač, ktorý nepotrebuje oddychovať- Huawei Dorado 6

Domov >> Aktuality >> Makač, ktorý nepotrebuje oddychovať- Huawei Dorado 6
Zariadenie postavené na novej architektúre SmartMatrix zaisťuje bezchybnú činnosť celého poľa, a to aj pri zlyhaní siedmich z ôsmich ovládačov.Nová generácia hardwareov a  čipov schopných zvládať viac ako 20 mil. IOPSov a ponúka šírku pásma cez 800 GB. Znie to až príliš dobre ? V skutočnosti je to ale popis nového "all flash" diskového poľa OceanStor Dorado V6, od čínskej spoločnosti Huawei. 

Presun stále väčšieho množstva prevádzky do cloudu- či už verejného alebo privátneho- mení pravidlá v oblasti sieťových úložísk. V celej rade aplikácií je potreba mať dáta dostupné neustále, bez rizika čo i len krátkeho výpadku. Čo je možno ešte dôležitejšie, dáta je potrebné mať k dispozícii v reálnom čase. Práve pri tých najkritickejších nasadeniach, pri ktorých sú nároky na bezpečnosť a dostupnosť dát najvyššie, nachádza svoje uplatnenie nové sieťové úložisko Huawei OceanStor Dorado V6. V ňom sa vôbec prvýkrát v histórii stretávame s podporou end-to-end NVMe architektúry. Pre spojenie so serverom je totiž možné využiť protokol NVMe over Fibre Channel. Protokol NVMe prináša pri flashových úložiskách výrazné zníženie latencia a nárast výkonu. 

 

Spoľahlivosť na päť deviatok

 

Kombinácia rozhrania NVMe s all-flash diskami umožňuje OceanStor Dorado V6 obsluhovať početné databázy a zvládať ukladanie a čítanie obrovských objemov dát v reálnom čase. Podľa nezávislých meraní zvláda toto úložisko neuveriteľných 20 mil.IOPSov s latenciou 0,01 sekundy, čo z neho robí jasného svetového rekodrmana. Jeho najväčší konkurent zvláda približne polovicu tejto hodnoty.

Vzhľadom k poskytovanému pásmu so šírkou  800 GB sľtubuje vysokú dosiahnuteľnosť a zaisťuje vždy dobrú dostupnosť služieb. Vďaka unikátnemu systému detekcie chýb ponúka OceanStor Dorado V6 neuveriteľnú spoľahlivosť až na päť deviatok (99,99999 %), čo zodpovedá zruba piatim minútam ročne. 

Základným pilierom tejto spoľahlivosti je nová generácia hardwarovej architektúry SmartMatrix, ktorá využíva umelú inteligenciu a spolupracuje s novými čipmi vlastnej výroby. Vďaka tomu dokáže inteligentne rozkladať záťaž tak, že všetky služby zostávajú plne dostupné i pri výpadku siedmich z osmich kontrolorov. Žiadne podobné riešenie dosiaľ na trhu neexistuje. Tieto vlastnosti navyše dovoľujú meniť či upgradovať ostatné flashové disky v úložisku za plnej prevádzky a predovšetkým bez akéhokoľvek dopadu na dostupnosť služieb.

Nová generácia procesorov Kunpeng 920 patrí medzi absolútnu špičku ARM čipov a je vyrábaná na 7nm technológií. Nárast výkonu je oproti porovnateľným konkurenčným procesorom približne štvrtinový. Inteligentný algoritmus FlashLink spojený s maximálne 32 kontrolérmi zaisťuje plynulú škálovateľnosť potrebného výkonu v kritických aplikáciách. Použitá architektúra SmartMatrix prináša priame prepojenie medzi front-endovými kartami, radičmi a samotnými flashovými diskmi. Unikátna technológia zaisťuje neustále udržiavanie obsahu cashe v troch kópiách a automatické zrkadlenie dát, čo minimalizuje riziko zlyhania. 

 

Pod taktovkou umelej inteligencie

 

Integrálnou súčasťou architektúry SmartMatrix sú taktiež AI čipy. Tie nepretržite vyhodnocujú využitie flashového úložiska v reálnej prevádzke a s pomocou strojového učenia vylepšujú algoritmy fungovania celého systému. Dokáže napríklad predpovedať nároky na Huawei DCIG výkon a kapacitu približne šesť dní dopredu a dokonca s dvojtýždňovým predstihom detekuje riziko zlyhania niektorých z diskov. V 93% prípadov je navyše schopný situáciu automaticky vyriešiť. S pomocou Huawei storage fault Library je možné navyše detekovať zlyhanie i ďalších komponentov, čo umožnilo skrátiť dobu obnovy do plnej prevádzky v prípade výpadku, a to z 2 hodín na 10 minút. 

 

Vysoká efektivita, ale taktiež menšie nároky na energie, posilnené malou náročnosťou novej generácie procesorov Kunpeng 920 (spotreba elektriny je nižšia asi o 92%) a vysoká spoľahlivosť flashových pamätí, znamená výrazné zníženie celkových nákladov na vlastníctvo.

Prevádzkové náklady OPEX môžu klesnúť až o 75%, úspora miesta môže dokonca poklesnúť o 82%.

K ďalšíemu zníženiu celkových nákladov na vlastníctvo prispieva taktiež aplikácia DeviceManager uľahčujúca konfiguráciu a správu diskového úložiska a umožňuje čiastočne automatizovať údržbu. 

 

Ocenenie z Tokia 

 

Flashové úložisko Huawei OceanStor Dorado V6 je dostupné v piatich základných prevedeniach-  OceanStor Dorado 3000 V6 až OceanStor Dorado 18000 V6. Podľa zvolenej verzie je možné pole osadiť 1200 alebo až 6400 SSD. Maximálna veľkosť cashe sa potom pohybuje od 1,5 TB do 32 TB, pričom pole podporuje v modeloch OceanStor Dorado 3000V6 až OceanStor Dorado 8000 V6 maximálne 16 kontrolorov, pri modeloch OceanStor Dorado 18000 V6 32 kontrolerov. Pri najnižšom modeli OceanStor Dorado 3000 V6 sú k dispozícii porty SAS 3.0, pri ostatných taktiež NVMe Over Fabric. Počet modulov na kontroler, ktoré sú plne vymeniteľné počas prevádzky, sa pohybuje od 6 do 28. 

 

Nový model flashového úložiska Huawei OceanStor Dorado V6 zabodoval nedávno na najväčšom japonskom ICT veľtrhu Interop Tokyo 2020, odkiaľ si priniesol ocenenie Best of Show. 

Oceneia sú udeľované na základe rozhodnutia komisie, ktorú tvoria odborní ci IT sektora a popredných japonských akademikov. Hlavný dôraz pri výbere oceneného produktu sa kladie nielen na technologickú pokročilosť a inovatívnosť, ale taktiež aj na prínos pre komerčné nasadenie. 

 

V prípade záujmu o viac informácií alebo cenovú ponuku, kontaktujte prosím kolegov z divízie Huawei:

Alexander Lehocký - alehocky@dns.sk, +421 905 551 813

Marián Benkovič- mbenkovic@dns.sk, +421 911 780 687

 

 

 

Ďalšie novinky