HPE postaví u českých susedov najvýkonnejší superpočítač

Domov >> Aktuality >> HPE postaví u českých susedov najvýkonnejší superpočítač

Nový superpočítač spoločnosti Hewlett Packard Enterprise s názvom "EURO_IT4I" by mal patriť medzi najvýkonnejšie v Európe. Nový systém, poháňaný riešeniami superpočítačov (HPC) a umelej inteligencie (AI) umožní IT4Inovácie, aby výrazne zvýšil presnoť a urýchlil výsledky pri simulácii komplexných vedeckých dát. 

 

HPE v polovici októbra oznámilo, že centrum vysoko výkonných výpočtových technológií (HPC) pre výskum a vývoj inovácií v Českej republike si vybralo práve spoločnosť HPE na stavbu najvýkonnejšieho superpočítača v ČR. Dohoda je súčasťou spoločnej iniciatívy EuroHPC Joint Undertaking, medzi EÚ, európskymi krajinami a priemyselnými technologickými partnermi, ktorá je zameraná na koordináciu a prepájanie ich zdrojov pre vývoj špičkových superpočítačov v Európe. 

 

Tento superpočítač s pracovným názvom "EURO_IT4I" má napomôcť pri výskumoch v oblasti vedy, medicíny a strojárstva. Výsledkom má byť skvalitnenie predpovedí počasia, rozvoj ekologickej a udržateľnej infraštruktúry či pokročilý výskum a vývoj liečiv-  aj v prípade hľadania lieku na Covid-19. 

 

HPE pridá do infraštruktúry systém HPE Apollo 2000 Direct Liquid Cooled System na zvýšenie energetickej efektivity prostredníctvom prenosu tepla generovaného novým superpočítačom cez chladiaci proces prostredníctvom kvapaliny. Za účelom ďalšej správy spracovania a ukladania dát z veľkých pracovných záťaží a aplikácií AI HPE integruje úložný systém Cray ClusterStor E1000, ktorý využíva prispôsobené softvérové ​​a hardvérové ​​funkcie na splnenie požiadaviek na vysoký výkon a podporu neustáleho nárastu zhromažďovaných dát. 

 

Celú tlačovú správu nájdete tu.

Foto: HPE

Ďalšie novinky