Prvý európsky výrobný závod Lenovo v maďarskom Üllő: ako nové technológie minimalizujú ekologickú stopu továrne.

21. 03. 2023Aktuality

Prvý európsky výrobný závod Lenovo v maďarskom Üllő: ako nové technológie minimalizujú ekologickú stopu továrne.

Výroba v Üllő sa zameriava na budovanie serverovej infraštruktúry, úložných systémov a špičkových PC pracovných staníc používaných zákazníkmi z celej Európy, Blízkeho Východu a Afriky.

Areál s rozlohou takmer 50 000 metrov štvorcových rozdelených do dvoch budov a troch poschodí je jedným z najväčších a najinteligentnejších výrobných závodov spoločnosti Lenovo. Výrobná linka dokáže vyprodukovať viac ako 1 000 serverov a 4 000 pracovných staníc denne – každá je postavená špeciálne podľa požiadaviek zákazníka.

Výroba týchto zariadení môže mať negatívny vplyv na životné prostredie, čo si Lenovo si uvedomuje, preto sa rozhodli využívať najmodernejšie technológie, aby minimalizovali svoju ekologickú stopu.

Dá sa povedať, že práve udržateľnosť je srdcom továrne. Najnovšie inovácie spoločnosti Lenovo sú tu využité na podporu úsilia v boji proti klimatickým zmenám. Napriek tomu, že veľkosťou obsiahne až sedem futbalových ihrísk, energiu pre svoj chod dokáže vyrobiť zo solárnych panelov na streche. Je tiež natoľko inteligentná, že sa teplo zo serverov vo výrobnom dome presmeruje tak, aby sa udržali teplé výrobné priestory a na chladenie serverov namiesto energeticky neefektívnej klimatizácie, privádza čerstvý vzduch.

 

Budovanie inteligentnejšej budúcnosti​

Na makro úrovni je továreň jedným z najekologickejších výrobných zariadení, aké kedy spoločnosť Lenovo postavila, pričom každá z továrenských budov je vybavená solárnymi panelmi s kapacitou 0,5 megawattov, čo predstavuje dostatočné množstvo energie pre napájanie malej dediny.

Závod sa tiež môže pýšiť prvotriednymi modernými technológiami, ktoré podporujú inovatívne možnosti automatizácie a sú implementované naprieč celou prevádzkou. Hladký výrobný proces zaisťuje okrem iného systém riadenia budov na monitorovanie teploty, vlhkosti a robotického označovania DIMM. Tento prístup umožňuje spoločnosti Lenovo udržiavať optimálnu kontrolu kvality svojich produktov.

Udržateľnosť továrne nie je podporovaná len štrukturálnymi pokrokmi, ale aj výrobnými procesmi, ktoré sa v nej používajú. Používa sa napríklad proces nízkoteplotného spájkovania od spoločnosti Lenovo, ktorý znižuje emisie uhlíka pri spájkovaní produktov o 35 %.

Táto efektívna energia sa potom nasmeruje do pokrokových výrobných procesov, ako je napríklad program Lenovo Value Recovery (LVR). LVR predlžuje životnosť hardvéru tým, že zákazníkom ponúka renovované servery a náhradné diely, čím znižuje množstvo elektronického odpadu a pomáha spoločnosti Lenovo dosiahnuť ciele v oblasti udržateľnosti.

Každé svetlo v továrni bolo inštalované s detektormi pohybu, aby sa zabránilo plytvaniu energiou. Zamestnanci cestujú do práce v bezplatných kyvadlových autobusoch, namiesto toho, aby vozili stovky áut do a zo závodu. Tieto jednoduché kroky, ako napríklad zabezpečenie automatického vypnutia všetkých zariadení, keď sa nepoužívajú, zabezpečia efektívne hospodárenie s elektrickou energiou.

Podnikajú sa aj kroky na boj proti emisiám spôsobeným hromadným vykurovaním a chladením. V továrni dochádza k presmerovaniu tepla z iných priestorov výrobného domu, aby sa udržalo teplo vo výrobných priestoroch. V zime bude rovnaký priestor využívať na chladenie studený vzduch zvonku závodu – proces známy ako voľné chladenie na strane vzduchu.

 

Všetko je o detailoch​

Táto investícia do udržateľnosti v kombinácii s najinovatívnejšími výrobnými procesmi je jedným z krokov k cieľom spoločnosti Lenovo v oblasti znižovania emisií.

Pokrok však možno nájsť aj v detailoch: v každodenných zvyčajných zmenách kultúry, ktoré zakotvujú udržateľnosť v samotnej štruktúre výrobných liniek Lenovo.

Záväzky v oblasti udržateľnosti sa niekedy môžu zdať abstraktné a vzdialené, ale trvalo udržateľná inovácia, ktorú nájdete vo vlajkovej lodi spoločnosti Lenovo v Maďarsku, dokazuje ich skutočný dosah. A toto je len začiatok. V rámci celého regiónu EMEA sa Lenovo zaviazalo využiť prácu vykonanú v Maďarsku ako výrobný plán na zníženie emisií, pričom plánuje replikovať udržateľné osvedčené postupy v globálnych výrobných závodoch Lenovo.