Budúcnosť je o presune dát

Domov >> Aktuality >> Budúcnosť je o presune dát

Počet  počítačových operácii za sekundu sa dnes pohybuje v tak vysokých číslach, že je problém si ho predstaviť. Prečo ale tieto superpočítače potrebujeme ?

Prvým z dôvodov je ten, že vďaka počítačom skúmame nové. Pomáhajú v medicíne liečiť nové choroby, odkrývajú neznáme záhady  genetických porúch, ponúkajú špecifické odpovede na špecifické prípady. Predpovedajú vývoj klímy, zmenu počasia, varujú pred kritickými situáciami. Pomájajú simulovať nebezpečné situácie, ponúkajú odpovede na otázky, ktoré by bol problém zodpovedať. 

Vývoj ide závratným tempom. Čím rychlejšie sa vyvíjajú superpočítače, tým rýchlejšie sa nové technológie dostávajú k bežnému užívateľovi, do bežne dostupných zariadení. 

 „Hewlett Packard Enterprise dělá všechno proto, aby exascalová hranice padla někdy v roce 2021. Investujeme přitom obrovské částky do vlastního výzkumu, ale zároveň se snažíme dělat přesně mířené strategické akvizice. Před několika lety jsme takto zaintegrovali společnost SGI, v minulém roce jsme dokončili akvizici absolutní jedničky v supercomputingu – značky Cray. Výsledkem je, že dnes velká část světových superpočítačů má jednu jedinou jmenovku. HPE,“ povedal na konferencii Discover More v Prahe jeden z najväčších českých odborníkov Luboš Kolář.

 

Viac sa dočítate v článku Budoucnost není o výpočetním výkonu, ale o přesunech dat na portáli světhpe.cz.

Ďalšie novinky